Film awards

68th National Film Awards | Updates

Tamil film ‘Soorarai Pottru’ wins best film award, while directors Sachidanandan KR and Sudha Kongara, and actors Ajay Devgn and Aparna Balamurali also take top honors

Tamil film ‘Soorarai Pottru’ wins best film award, while directors Sachidanandan KR and Sudha Kongara, and actors Ajay Devgn and Aparna Balamurali also take top honors

The 68th National Film Awards were announced on Friday afternoon at the National Media Center in New Delhi, with honors for Films of the Year 2020. The event is organized by the Film Festivals Directorate, under the Ministry of Information and Broadcasting. .

This year, Soorarai Pottru (Tamil) won Best Feature Film while actors Suriya and Ajay Devgn shared the Best Actor award. Actress Aparna Balamurali won the Best Actress award.

Here is the full list of winners:

Best feature film: Soorarai Pottru (Tamil); Producer: 2D Entertainment Pvt. Ltd; Director: Sudha Kongara

Best actor: Soorarai Pottru (Tamil); Actor: Suriya & Tanhaji: The Unsung Warrior (Hindi); Actor: Ajay Devgn

Best Actress: Soorarai Pottru (Tamil); Actress: Aparra Balamurali

Better guidance: AK Ayyappanum Koshiyum (Malayalam); Director: Sachidanandan KR

Best Supporting Actor: AK Ayyappanum Koshiyum (Malayalam); Supporting Actor: Biju Menon

Biju Menon in AK Ayyappanum Koshiyum.

Biju Menon in AK Ayyappanum Koshiyum.

Best Supporting Actress: Sivaranjaniyum Innum Sila Pengallum (Tamil); Supporting Actress: Lakshmi Priya Chandramouli

Best Children’s Film: Sumi (Marathi); Producer: Harshall Kamat Entertainment; Director: Amol Vasant Gole

Best Conservation/Environmental Preservation Film: Taledanda (Decapitation of a Life) (Kannada) Producer: Krupanidhi Kreations; Director: Praveen Krupakar

Best Film on Social Issues (Themes such as prohibition, empowerment of women and children, social ills like dowry, drug addiction, empowerment of disabled people, tribal and indigenous peoples, etc.): funerals (marathi); Producer: Before After Entertainment; Director: Vivek Dubey

Award for Best Popular Film Providing Wholesome Entertainment: Tanhaji: The Unsung Warrior (Hindi); Producer: Ajay Devgn FFilms; Director: Om Raut

Indira Gandhi Award for Best First Film by a Director: Mandela (Tamil); Producer: YNOT Studios; Director: Madonna Ashwin

Best Screenplay: Soorarai Pottru (Tamil) Writer (original): Shalini Usha Nair & Sudha Kongara

Mandela (Tamil); Dialogue: Madonna Ashwin

Best Cinematography: Avijatrik (The Wanderlust of Apu) (Bengali); Cameraman: Supratim Bhol

A scene from Avijatrik

A scene from Avijatrik

Best Female Playback Singer: AK Ayyappanum Koshiyum (Malayalam); Singer: Nanchamma

Best Male Playback Singer: Mi Vasantrao (I Am Vasantrao) (Marathi); Singer: Rahul Deshpande

Best Child Artist: Tak-Tak (Marathi); Child Artist: Anish Mangesh Gosavi; Sumi (Marathi); Child Artist: Akanksha Pingle & Divyesh Indulkar

4:35 p.m.

Feature Film Award

Best Telugu Film: Color pictures

Best Tamil Film: Sivaranjaniyum Innum Sila Pengallum

Best Malayalam Film: Thinkalazcha Nishchayam

Best Marathi Film: Gostha Eka Paithanichi

Best Kannada Film: Dollu

Best Hindi Film: Junior Tools

Best Bengali Film: Avijatrik

Best Assamese Film: Bridge

Best Tulu Film: Jeetige

Best Dimasa Film: Semkhor

Best Haryanvi Film: Dada Lakhmi

Best Action Direction Award: AK Ayyappanum Koshiyum

Best choreography: Natyam (Telugu)

Best lyrics: Saina (Hindi)

Best Musical Direction: Ala Vaikunthapurramuloo (Telugu) – (Songs): Thaman S

Best background score: Soorarai Pottru (Tamil) – GV Prakash Kumar

Best makeup artist: Natyam (Dance)(Telugu); Makeup artist: TV Rambabu

Best Costumer: Tanhaji: the unsung warrior (Hindi); Costume designers: Nachiket Barve & Mahesh Sherla

Best Production Design: Kappela (chapel) (Malayalam); Production designer: Anees Nadodi

Best editing: Sivaranjaniyum Innum Sila Pengallum (Tamil); Publisher: Sreekar Prasad

Best audiography: Dollu (Kannada); Sound engineer (only for films with synchronized sound): Jobin Jayan

Mi Vasantrao (I Am Vasantrao) (Marathi); Sound Designer: Anmol Bhave

Malik (Malayalam); Re-recording of the final mixed track: Vishnu Govind & Sree Sankar

Special Mentions: Semkhor (Dimasa), Vaanku (Malayalam), June (Marathi), Avwanchhit (Marathi) and Godakaath (Marathi) and Toolsidas Junior (Hindi)

4:23 p.m.

Non-Feature Film Award

Best Voice Over / Narration: Shobha Tharoor Sreenivasan, Rhapsody of Rains – Monsoons of Kerala (English)

Best Musical Direction: Vishal Bhardwaj for 1232 Kms : Marenge Toh Wahin Jaakar

Best Editing: Anadi Athaley for Borderlands

Best on-site sound recorder: Sandip Bhati & Pradeep Lekhwar, Jadui Jangal for Magical Forest

Best audiography: Ajit Singh Rathore, Pearl of the Desert (Rajasthani)

Best Cinematography: Nikhil S Praveen for Shabdikkunna Kalappa

best steering: Oh That’s Bhanu (English, Tamil, Malayalam and Hindi)

Best Family Values ​​Film: Kumkumarchan (Goddess Worship) (Marathi)

Best Short Fiction Film: Kachichinithu

Special Jury Prize: Admitted (Hindi and English) Director: Ojaswee Sharma

Best Investigative Film: The Savior: Brig. Pritam Singh (Punjabi)

Best Exploration/Adventure Film: Wheeling the Ball (English and Hindi)

Best Educational Film: Dreaming of words (Malayalam)

Best Film on Social Issues: Justice delayed but done

Best Film on Social Issues: Three Sisters (Bengali)

Best Environmental Film: Manah Aru Manuh (Manas and People) (Assamese)

Best Promotional Film: Overcoming challenges (English)

Best science and technology films: On the brink season 2- Bats (English)

Best Arts and Culture Film: Naadada Navaneeta DR PT Venkateshkumar

Best Biographical Film: Pabung Syam (Manipuri)

Best ethnographic film: Mandal ke Bol (Hindi)

Best Non-Feature Debut by a Director: Outcast (Marathi and Hindi)

Best Non-Feature Film: Ana’s testimony

4:22 p.m.

Best film book: The Longest Kiss, by Kishwar Desai

Best book on cinema (special mention): MIT Anubhavangalude Pusthakam, Kali Paine Kalira Cinema

4:14 p.m.

State most suitable for movies: Madhya Pradesh.

This year, 305 feature films were received in 30 languages; and 148 non-feature films in 20 languages ​​were received from all over the country.

3:45 p.m.

The members of the jury present a report

Jury members Vipul Shah, Chitrartha Singh, Anant Vijay and Priyadarshanand report on the 68th National Film Awards.